دکتر دانشور

دکتر رامین دانشور با طی دوره‌های مختلف و کسب مدارک تخصصی و فلوشیپ فوق تخصصی، سال‌ها است که به درمان بیماری‌های مختلف چشمی مانند آب‌ مروارید، آب‌ سیاه، و عیوب انکساری اشتغال دارد.و علاوه بر آن در سالیان اخیر بیش از 60 دستیار تخصصیچشم‌پزشکی و 10 دستیار فوق تخصصی قرنیه و گلوکوم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی تهران توسط وی آموزش‌دیده‌اند.

اطلاعات تماس
  • آدرس: مشهد، خیابان احمد آباد، پرستار 3 ،پلاک21،
    ساختمان پزشکان آریا، طبقه اول
  • تلفن: 38454473-051
  • Email:dr.r.daneshvar@gmail.com

مراقبتهای بعد از عمل آب مروارید

خواهشمند است، جهت تسریع در بهبود چشم پس از جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به نکات زیر توجه فرمایید:

قطره‌های تجویز شده برای شما، برای کاهش التهاب پس از جراحی و خطر عفونت چشم ضروری هستند. به طور معمول در هفته اول پس از جراحی قطره چشمی بتامتازون (با در سفید رنگ) و قطره چشمی کلرامفنیکل (با در نارنجی رنگ) هر 2 ساعت (با 10 دقیقه فاصله) باید مصرف شوند. در ساعات خواب شبانه، نیازی به ریختن قطره نیست. بعد از هفته اول قطره بتامتازون هر 6 ساعت تا 3 هفته و قطره کلرامفنیکل هر 6 ساعت تا یک هفته باید استفاده شوند. در برخی موارد قطره کلرور سدیم چشمی، هر 6 ساعت تا یک هفته، هم برای شما تجویز می‌شود. در زمان ریختن قطره باید دقت داشت که تا جایی که ممکن است، نوک قطره چکان با چشم و پلک‌ها تماس پیدا نکنند. در صورتیکه از افتادن یک قطره در داخل چشم مطمئن شدید، کفایت می‌کند. بعد از ریختن هر قطره بهتر است پلک‌های چشم را برای مدت 5 دقیقه ببندید.

در روزهای اول پس از جراحی بهتر است از ورود آب به چشم خودداری کنید و در صورت نیاز به استحمام، با احتیاط و از گردن به پایین را بشورید. همچنین از زدن دست آلوده به چشم جداً خودداری فرمایید.

ضربه به چشم، به خصوص در روزهای اول، می‌تواند لطمات جبران ناپذیری ایجاد کند. برای جلوگیری از آسیب به چشم در مکانهای شلوغ یا زمان خواب از محافظ ارائه شده (شیلد) بر روی چشم استفاده کنید. برای قرار دادن شیلد بر روی چشم از چسب یا کِش پَهن می‌توانید استفاده کنید. از قرار دادن دستمال کاغذی، گاز استریل یا پارچه بر روی چشم جداً خودداری کنید و مراقب باشید که سوراخهای شیلد پوشانده نشوند.

سجده کوتاه، فعالیتهای معمول روزمره، پیاده روی، نگاه کردن به تلویزیون برای شما ضرری ندارد. اما با توجه به اینکه در روزهای نخست دید به طور طبیعی مقداری تارتر است، باید احتیاط کنید. با توجه به نیاز به عینک برای مطالعه پس از جراحی معمولی آب مروارید، ممکن است در روزهای نخست مطالعه برای شما سخت باشد، اما ضرری برای چشم شما ندارد.

تاری دید خفیف، احساس جسم خارجی (شن ریزه) در چشم، و قرمزی مختصر چشم پس از جراحی آب مروارید طبیعی هستند، اما در صورتیکه درد شدید، کاهش دید یا قرمزی زیاد چشم داشتید، در هر ساعتی از شبانه روز با اورژانس بیمارستان، تماس بگیرید، زیرا این علایم ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند تا از عفونت چشم پیشگیری شود.

به طور معمول ویزیت‌های بعد از عمل در روزهای اول و هفتم و ماه اول انجام می‌شوند. در صورت نیاز به عینک بعد از هفته دوم می‌توانید اقدام به تهیه عینک فرمایید